Super klávesnica

podtitul: Konecne normálna klávesnica pre slovenskych programátorov

Tiez vám lezie na nervy to hlúpe prepínanie klávesnice Ctrl+Shift, alebo Ctrl+Alt ?? Ked väcsina práce na vasom PC spocíva v písaní zadaní do skoly a programovania, urcite viete o com hovorím. S úctou k samtnému typewriterovi, ktory sa nám postaral o to, ze uz naozaj dlhú dobu pouzívame maximálne neefektívne rozlozenie kláves som sa rozhodol ze skúsim zefektívnit moj prstoklad pomocou Dvorakovho layoutu. Nuz, moje plány skrízil nákup laptopu, je mi trosku lúto trhat a premiestnovat na nom písmená v myslienke ze aj tak ho budem chciet raz predat. Odhliadnuc od typewritera, pozrime sa na slovensky layout. Je to tá najväcsia úbohost vsetkych cias. Pocítace majú prácu ulahcovat, nie ju stazovat = prepínanie klávesníc sa stáva velmi neziadúcim javom, hlavne ked tupy office si vsimne az nejaké tretie stlacenie kombinácie Shift+Alt.. to ma vázne vytáca, tak som sa teda rozhodol navrhnút layout, ktory by vyhovoval programátorom (to znamená, ze císla 12345 budú naozaj císla 12345 a nie tie sprosté diakritické písmena ktoré aj tak nikto nevyuzíva s vynimkou tych blondínok na fakulte ekonómie co sa ucili dokonaly prstoklad, a taktiez ze bude umoznovat napísanie oblych zátvoriek ). Koniec prepínania klávesníc sa blízi, o pár pixelov viacej v taskbare, kedze nepotrebujete ten keyboard layout selector. Dobre, podme k realizácii : Môj layout je vlastne anglicky QWERTY s pár vynimkami :

 • To písmenko (úplne vlavo hore) vlnka ~ (odborníci ho volajú ze tilda...) po stlacení napíse vlnku, so shiftom napíse interpunkcné koliesko °, kedze interpunkcné je interpunkcné, môzeme ho skombinovat s písmenom u a dostaneme ceské u s kolieskom... Neviem komu to bude uzitocné, cestina je aj tak nudny jazyk, ale pre radost... Ja koliesko pouzívam hlavne s medzerou, pretoze potom mi to napíse pekny znak stupna a konecne si môzem napísat 25°C, co mi fakticky dlho chybalo od cias Textu602.
 • Dalsou zmenou je diakritické znamienko v prvom riadku pred znakom backspace. To sa správa presne ako v slovenskej klávesnici, bez shiftu je to dlzen, so shiftom je to mäkcen, kedze v nasledujúcom LI budem hovorit o tom co budem hovorit, sú tu aj speciálne kombinácie znakov
  • mäkcen + a = ä s dvomi bodkami
  • mäkcen + o = ô s vokánom
   • Inteligentny clovek rychlo pochopí, ze znaky ako ä a ô dávat ako samostatné klávesy na klávesnicu je sakra plytvanie, takáto sprostá feature aj tak v najblizsej dobe opustí standard slovenskych písomností a ostane len archaickym prvkom starej beletrie.
  • Znaky ktoré su v anglickej klávesnici ako [ ] \ ; ' , . - ostávajú rovnaké
  • To co som spomenul v predchádzajúcom odstavci neplatí :), zmenil sa znak úplne dole vpravo pred pravym shiftom ( / ? ), ktory je teraz - ?, toto ocenia hlavne uzívatelia laptopov. Jednoducho písmeno / budete musiet písat na numerickej klávesnici, alebo na laptope spolu s kombináciou Fn
  • ...A este som zabudol, ten opacny apostrof ku ' sa nedá napísat na mojom layoute... ono ho aj tak pouzívaju len masta linux programátori... Ja som ho v zivote nikdy nepotreboval...

  No to je asi vsetko, ked budú nejaké rozumné pripomienky a nápady na optimalizáciu tohoto layoutu dajte vediet, mne tam zatial najviac vadí to lomítko na zatváranie tagov v HTML :) ale inak je to vyyyyborné, velmi som spokojny s mojou prácou. Ok nasledujú nejaké screeny :

  Gabrielov Layout
   Normálne znaky

  Gabrielov Layout
   Shift znaky

  A pre úchylov co by to nebodaj chceli vyskúsat tu máme aj download : kbdsl1.dll (instaláciu snád zvládne kazdy sám, hlavne treba prepísat vsetky súbory tohoto názvu - nezabudnút na dll cache)

  PS: Tento dokument je písany s plnou diakritikou (mäkcene a dlzne tak ako to má byt)... to len ten FAR to nejak zle ulozil ;)